عنبرسائل

نام عنبرسائل (Liquidambar styraciflua) که به صمغ سرخ یا صمغ شیرین معروف است از بوی خوشایند صمغی گرفته شده است که از شیارهای پوستهی درخت بیرون میزند. شیارهایی که به شکل در واقع عنبر سائل به مادهای خوشبوئی گفته میشود که تحت شرایط خاص در دستگاه گوارش نهنگ عنبر تولید میشود. این گیاه خزانکننده و نسبتاً کند رشد بوده و بومی کشور ترکیه و مناطق گرم قاره آمریکا میباشد. عنبرسائل دارای برگهایی بسیار شبیه به افراست، برگهای پنجهای که با رنگ سبز روشن شروع میشوند و رفته رفته در طول پاییز رنگهای متنوعی شامل قهوهای، ارغوانی، قرمز و زرد طلایی و نارنجی به خود میگیرد.
این درخت میتواند تا 35 متر رشد طولی و 15 متر گستردگی داشته باشد و شکل آن پس از چند سال ساختار بسیار منظم و جذاب مخروطی به خود میگیرد. این گونه گیاهی جذاب در بهار گل میدهد و در اواخر پاییز میوههای آن که شکل کروی و خارداری دارند و شبیه به میوههای چنار هستند، نمایان میشوند. از ویژگیهای شگفتآور این گیاه شیره آن میباشد که خواص ضدعفونی کنندهای دارد.
عنبرسائل سازگاری خوبی با خاکهای مختلف دارد اما نکته مهم در رابطه با بستر کشت آن، داشتن یک زهکش مناسب و رطوبت کافی میباشد. در شایه رشد خوبی ندارد و با بذر تکثیر پیدا میکند.

 

Liquidambar styracifluaعنبرسائل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *