شیشه شور

گیاهی است همیشه سبز که تا ارتفاع 4.5 و عرض 2.5 متر میتواند گسترده شود. به دلیل شباهت گلهای آن به برس شیشهشور به همین نام معروف شده است اما نام لاتین آن (Crimson Bottlebrush) Callistemon citrinus میباشد و بومی کشور استرالیا میباشد. دارای برگهای نیزهای مانند بوده که رنگ این برگها سبز متمایل به خاکستری میباشد. در کل رنگ کل گیاه کمی به خاکستری میزند و زمانی که گلی قرمز رنگ بر روی آن نمایان شود، تصویری بسیار دلربا پدیدار میشود.
گیاهی است آفتابدوست که در سایه رشد نمیکند، هر چه پراکندگی کاشت آن بیشتر باشد و آفتاب بیشتری به گیاه برسد، گلهای بیشتری بر روی آن مینشیند. قابلیت رشد در طیف وسیعی از خاکها را دارا است شامل خاکهای سبک (ماسهای)، متوسط (لومی) و سنگین (رسی) اما حتماً لازم است که بستر کشت آن دارای زهکش مناسب باشد. pH مناسب برای آن اسیدی و خنثی میباشد هرچند میتواند در خاکهای بسیار اسیدی هم رشد کند.
آبیاری منظم این گیاه میتواند سبب گلدهی بهتر آن شود. هرچند در حالت کلی این گیاه نیاز آبی چندان بالایی ندارد و تا حدی میتواند خشکی را تحمل کند. تا دمای 7- درجه سلسیوس را تحمل میکند ولی در مناطق گرم و مرطوب رشد بهتری دارند. هم با بذر و هم با قلمه میتوان آن را تکثیر نمود.

Callistemon citrinus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *