جینکو (ژینکو)

ژینکو یا کهندار از قدیمیترین گونههای گیاهی محسوب میشود که هم اکنون در سطح کره زمین وجود دارد و تمدن و تاریخی بزرگ را همراه خود به دنبال دارد چیزی در حدود 290 میلیون سال پیش. این درخت بومی کشور چین میباشد. جینکوها درختان بسیار بزرگی هستند که به طور معمول بین 20 تا 35 متر طول دارند و میتوانند تا بیش از 50 متر هم رشد کنند. رشد آنها در ابتدا ممکن است نامنظم باشد اما رفته رفته گیاه قالب مخروطی به خود می گیرد. معمولاً ریشهای عمیق دارند و در برابر باد و برف و سایرناهنجاریهای جوی مقاوم هستند.
ژینکو در برابر انواع بیماریها بسیار مقاوم بوده و شاخههای آن در مقابل حمله حشرات آسیبناپذیر میباشد. این گونه گیاهی نور کامل را ترجیح میدهد و در مواقعی که بسترشان دارای آب مناسب و زهکشی خوبی باشد، رشد مناسبی دارد. درختان مسن قادر به تولید ریشههای هوایی هستند که این ریشهها درخت را در برابر آسیبهای محیطی مانند آسیبهای تاجی مقاوم میکند.
فرم برگهای کاملاً منحصر به فرد و بادبزنی دارد که عموماً بین 5 تا 10 سانتیمتر هستند. رویش برگهای کاملاً سبز رنگ در بهار رفته رفته و با شروع پاییز به رنگ زرد بسیار دلربا میگراید که پس از آن این زردی برگها به رنگهای نارنجی و قرمز تبدیل میشود و سپس میریزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *