آگاو

آگاو (گل خنجری) گونهای از خانواده (Agavaceae) Asparagaceae میباشد که در حدود 200 عضو دارد و میتوان در دستهبندی آنها را جز ساکولنتها محسوب نمود. بومی مناطق خشک و نیمه خشک قاره آمریکا، به ویژه مکزیک و کارائیب میباشد. آگاوها به دلیل داشتن برگهای چرمی زیبایی مورد توجه بوده که این برگها بسته به گونه میتواند از چند سانتیمتر تا حدود 2.5 متر گستردگی داشته باشد. خارهایی هم در لبههای برگ وجود دارد که در یک سری از گونهها سبب اشتباه گرفتن آنها با کاکتوسها میشود. رنگ برگهای آگاو از سبز کمرنگ تا آبی خاکستری میتواند تغییر کند و همچنین میتواند به شکل ابلق هم باشد که در این صورت لبههای برگ به رنگ زرد و یا مشتقات آن در میآید.
اکثر گونههای آگاو در تمام طول عمر خود یک بار به گل مینشیند و اگر پس از گلدهی منجر به میوه هم شود، گیاه میمیرد و اغلب آنها بیشتر از 30 سال عمر نمیکنند. گلهای زرد، سبز کم رنگ و قرمز در گل آذین هایی با شاخه های بلند یا بدون شاخه پدیدار میشوند که در برخی از گونهها میتوانند به بیش از 9 متر برسند. یک بافت رشتهای قوی در بسیاری از گونههای آگاو وجود دارد که باعث میشود آنها برای طناب، مسواک، صندل، تشک خواب و سایر موارد مفید واقع شوند.
بهترین زمان کاشت برای این ساکولنتهای کند رشد در بهار و اوایل پاییز میباشد. نیاز نوری آن کامل میباشد و تحمل سایه آن بسیار کم میباشد و جز ساکولنتهای پرنیال (Perennial) به حساب میآید. در خاکهای شنی یا ماسهای، صخرهای و خشک توان رشد داشته اما بستر کشت آن میبایست کاملاً زهکشی شده باشد. pH خاک مناسب برای آن از 6.6 تا 6.8 میباشد و اگر در محیطی که با آن سازگاری دارند، رشد کنند نیاز به مراقبت کمی خواهند داشت. آگاو بالغ بسیار در برابر خشکی مقاوم میباشد. گیاه تازه کشت شده آگاو به آبیاری 4 یا 5 روز در میان در ماه اول احتیاج دارند. سپس هفتهای یکبار و در ادامه بسته به میزان بارش میتواند دوره آبدهی بیشتر هم شود.

AgavaceaeAsparagaceaeآگاو (گل خنجری)بهترین زمان کاشتساکولنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *