مگنولیا یا ماگنولیا

مگنولیا دارای یک خانواده بزرگ با حدود 210 گونه گیاه گلدار میباشد که از زیرخانواده Magnolioideae و خانواده Magnoliaceae بوده که نام این گیاه بسیار زیبا از نام یک گیاهشناس مشهور فرانسوی به نام پیر مگنول گرفته شده است.
مگنولیا یک گونه گیاهی بسیار قدیمی بوده که فسیلهایی از یک سری از گونههای مگنولیا یافت شده مربوط به میلیونها سال پیش میباشد. مگنولیا دارای ویژگیهای تپال مشترک با گیاهان گلدار دیگری نظیر لیلیوم میباشد. دامنه طبیعی گونههای مختلف مگنولیا دارای یک توزیع جغرافیایی جداگانهای میباشد که مرکز اصلی آن در شرق و جنوب شرقی آسیا بوده و یک مرکز ثانویه در شمال شرق آمریکا، آمریکای مرکزی، غرب هند میباشد و برخی گونههای آن نیز در آمریکای جنوبی است.
مگنولیا دارای هم گونههای همیشه سبز و هم گونههای خزاندار میباشد که گلهای نسبتاً بزرگی داشته که به دو شکل عمومی کاسهای یا ستارهای شکل میباشند و دارای رنگهای سفید، صورتی، بنفش، سبز و زرد میباشند. در گونههای خزاندار گلها غالباً قبل از برگها و در اوایل فصل بهار ظاهر میشوند و میوههای مخروطی مشهور مگنولیا نیز در فصل پاییز نمایان میشوند.
در انتخاب محل کاشت مگنولیا میبایست دقت کرد چون آنها دارای سیستمهای ریشهای کم عمق و گسترده هستند که در حین جابهجایی یا پیوند ممکن است به راحتی آسیب ببینند. مگنولیاهای بزرگتر دارای شاخههایی با ابعاد 9 تا 12 متر هستند که میتوان از آنها به عنوان درخت سایه افکن در حیاطهای بزرگ بهره برد. از گونههای جمع و جور و درختچهای آن هم میتوان در مرزها استفاده کرد و یا به عنوان یک درخت زینتی در باغهای آسیا مورد استفاده قرار گیرند.

MagnoliaceaeMagnolioideaeپیر مگنولدرخت زینتیگیاهشناس مشهور فرانسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *