افرا

ایسر تیرهای از درخت یا درختچههایی است که معمولاً به عنوان افرا شناخته میشود. این گونه گیاهی در خانواده ساپینداسی قرار داشته است. افرا دارای حدود 132 گونهی مختلف بوده که اکثر آنها بومی آسیا بوده ولی بخشی از آن در اروپا، شمال آفریقا و شمال آمریکا دیده شده است. فقط یک گونه با نام لورینوم در نیمکره جنوبی دیده شده است. افراها معمولاً به راحتی با برگهایشان قابل شناسایی هستند، برگهایی پنجهای شکل که در گونههای مختلف اندازههای متفاوتی دارد و میوه های بالداری که کاملاً شناخته شده هستند. از مشهورترین نقشهای برگ افرا، استفاده از آن در پرچم کشور کانادا میباشد.
اکثر گونههای افرا درختانی هستند که تا ارتفاع 10–45 متر (33–148 فوت) هم میتوانند رشد کنند. هرچند گونههایی از افرا هم هستند که حالت مینیاتوری و مجنون داشته که به لحاظ طولی دارای رشد محدودی میباشند. بیشتر گونههای افرا خزانکننده بوده و تعداد کمی از آنها در جنوب آسیا و منطقه مدیترانه همیشه سبز هستند و بسیاری از آنها به دلیل رنگهای بسیار جذابی که در پاییز به خود میگیرند، مشهور میباشند. سیستم ریشهی بسیاری از افراها به شکل متراکم و رشتهای بوده که اغلب آنها در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل میدهند که در برخی گونهها قبل از رویش برگ بوده و در برخی گونهها حین رویش برگ و در برخی دیگر بعد از برگدهی میباشد. برخی از افراها در فصل بهار منبع بسیار خوبی برای زنبور عسل میباشند. افرا نماد و سمبل مقاومت و قدرت بوده که نشانهای نظامی ژنرالها در کشور کانادا نیز به شکل برگ درخت افرا میباشد.
افراها معمولاً در خاکهای کمی اسید با زهکش مناسب، رشد خوبی داشته که ترکیبی از خاک باغچه با خاک برگ و کود پوسیده دامی برای این منظور مناسب میباشد و نیاز آبی آن متوسط میباشد هرچند در فصل گرم سال نیاز به آبیاری مرتب و با برنامه دارد.

گونه های افرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *