ل

یاس هلندی

یاس هلندی با نام علمی Ligustrum texanum از خانواده Oleaceae میباشد و بومی شرق آسیا است. گياه یاس هلندی درختچهاي است، زیبا مقاوم، گلدار و همیشه سبز، با برگهای براق، شفاف و ضخیم كه رشدی نسبتاً سریع دارد. از جنس برگ نو يا ليگستروم و بومي ژاپن میباشد. این درختچه زيبا هرسپذير است و به فرمهاي زيبايي در ميآيد. گلهای سفید، کوچک و معطر اين گياه در اواخر فصل بهار (خرداد ماه) باز میشود. درختچهای مقاوم به کم آبی میباشد و براي احداث دیوار سبز كوتاه و بلند جهت جداسازي و ايجاد حایل در باغچه ها و حیاط خلوت مناسب میباشد. اين گياه براي فضاي بالكنهاي جنوبي و افتابگير نيز مناسب است. درختچه یاس هلندی در فضای سبز، پارکها، میادین و بولوارها به عنوان يك گياه زيبا، خوشبو و هميشه سبز كاربرد متنوعي دارد.

یاس هلندی مكانهاي نيم سايه تا سايه را ميپسندد و به روشنایی کمی نیاز دارد. در فضای باز، برای شادابی بیشتر گیاه ميتوان آنرا زیر سایه درختان كشت كرد. سایه مطلق نیز باعث بهوجود آمدن بیماری قارچی در این گیاه میشود. نور كامل خورشيد در بهار، برای گل دهی مناسب آن پيشنهاد ميشود.
این درختچه مقاومت بالایی نسبت به سرما و گرما دارد. البته در مناطق خیلی سرد همراه با يخبندان بهتر است از پوشش مالچ بر روي گياه استفاده كرد. یاس هلندی به خاطر برگهای براق واكسي شكل خود نیاز کمتری به آب دارد اما لازم است حداقل هفتهای یک بار سیراب شود. مقدار آبیاری بسته به شرایط محیطی، نوع آرایش کاشت و منطقه مورد نظر متفاوت است. اگر در آپارتمان نگهداری میشود حتماً هفتهای دوبار آب بدون املاح بر روی برگهای آن اسپری شود.
در فضای باز تركيبي از خاك باغچه و کود دامي پوسیده و در گلدان از ترکیب خاکبرگ پوسیده، کوکوپیت و پرلیت استفاده ميشود. پس از پایان گلدهي، یک سوم انتهايي شاخههاي جديد را قطع نموده تا شاخه بیشتری رشد کرده و گلهای آن برای سال آینده بیشتر شود.
استفاده از کود پوسیده دامی قبل از کاشت در فضای باز و مخلوط کردن آن با خاک توصیه می‌شود. در گلدان کوددهی با کود مایع و کود مخصوص گیاهان زینتی مطابق دستور العمل روی کود توصیه می‌شود.
تکثیر یاس هلندی از طریق بذر امکانپذیر میباشد اما متداول نیست چون فرآیندی بسیار طولانيتر از روشهای دیگر است. بذرها را حدود ۲۴ ساعت در آب خیس نموده و در این مدت ۲ مرتبه آب آن تعويض شود. بعد از خیساندن بذرها، آنها را درون گلدانی با خاکی مناسب در عمق یک سانتیمتری همراه با آبياري عميق كاشته و در مکانی نیمه سایه بیرون از منزل قرار داده شود. براي توليد عمده آن، بايد خزانهاي در زمین برای کاشت اماده نموده و پس از عمليات خاكورزي نسبت به كاشت بذر اقدام نمود. پس از عمليات بذر پاشي، مقداری کود دامی پوسيده و سرند شده را روي بذر ريخته و خوب آبیاری ميشود. اين عمليات تا جوانه زدن كامل بذرها تكرار ميشود. پيشنهاد ميشود كه محل خزانه در مکانی سایه یا نیمه سایه قرار داشته باشد. معمولاً بین ۱۵ روز تا یک ماه در برخی مواقع هم ۲ ماه جوانه زني صورت ميگيرد. نهالها در فصل پاييز به گلدان انتقال داده ميشوند.
هرچه فاصله بذرها بیشتر باشد به نهالهای قویتر و درشتتری در طی یک سال تبدیل خواهند شد. بهترین فاصله بین 10 تا ۱۵ سانتیمتر در خزانه کاری است. توجه داشته باشید خزانهای که آماده میکنید مقداری از سطح زمین بلندتر باشد تا بر اثر بارندگی آب جمع نشود، حدود ۲۰ سانتیمتر مناسب میباشد. کاشت در گلخانه گرم هم امکانپذیر است و هر موقع از سال میتوانید در گلخانه گرم اقدام به کاشت بذر نمائید.
تكثير با قلمه ساقه در درختچههای همیشه سبز (همانند یاس هلندی) اواخر تابستان انجام میگیرد. با هرس کردن برگهای پایینتر و چسبیده به خاک گلدان، قلمهها را پس از حذف برگهای پايين، در مکان مرطوب با زهکشی خوب، در خزانه فضاي باز يا مستقيم داخل گلدان كاشته و در نور غیر مستقیم همراه با رطوبت بالا نگهداري نموده تا ریشهدار شود. قلمه در خاک مرطوب پس از ۴-۶ هفته به خوبی ریشه ميدهند. هورمون ریشه موجب افزایش تعداد و سرعت ریشهزايي خواهد شد، اما برای بسیاری از گیاهان لازم نیست.
همچنین یاس هلندی را ميتوان بر روي بسياري از گونهها پیوند نمود. متداولترین پایه برای پیوند یاس هلندی، برگ بو است.
ابتلاء این گیاه به آفات و بیماری‌ها چندان شایع نیست، ولی گاهی دچار برخی از بیماری‌ها همانند انتراکنوز، غربالي برگ، گال طوقه، بلایت سرشاخه، لکه برگی‌های قارچی و باکتریایی می‌شود.

Ligustrum texanumOleaceaeدرختچه با مقاومت بالاگياه یاس هلندییاس هلندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *