پالم لاتانیا

پالم آسیابی که در ایران به پالم لاتانیا معروف است به جهت مدل برگهای آن، نوعی نخل بادبزنی محسوب میشود که میتواند بین 12-20 متر رشد کند. بافت تنهی آن با رشتههایی همراه است که ناهموار بوده و برگهای آن دارای دمبرگهای بلندی هستند که در لبههای آن خارهایی قرار دارد. طول هر برگ آن بین 140–190 سانتیمتر میباشد با دمبرگی به طول 60–100 سانتیمتر. لاتانیا از یک منظر صورت مینیاتوری پالم واشنگتنی محسوب میشود که میتوان در فضای داخل خانه هم از زیبایی آن بهره جست.
جالب این است که این گیاه، گلهای نر و مادهای ایجاد میکند که رنگهای متفاوتی دارند که گل نر آن به رنگ زرد و گل ماده آن رنگ سبز دارد. این گیاه سالیان سال است که در چین و ژاپن به دلیل داشتن رشتههای بسیار محکم به عنوان منبعی جهت تهیه گونی و طناب و سایر بافتهای محکم کشت میشود.
این نخل بسیار زیبا در باغها و پارکهای سراسر جهان در آب و هوای گرم و معتدل و نیمه گرمسیری کشت شده است، جالب اینجاست که این گیاه در آب و هوای خنک مانند انگلستان، فرانسه، بلژیک، هلند، لهستان و جنوب آلمان با موفقیت رشد کرده است و در انگلیس جایزه انجمن باغبانی سلطنتی باغ مریت را از آن خود کرده است.
نیازهای محیطی آن تا حد زیادی شبیه به پالم واشنگتنی میباشد با این تفاوت که سازگارپذیری آن در شرایطهای متنوع بهتر از واشنگتنی میباشد. اما جالب است بدانیم که این پالم به عنوان سرسختترین نخل تاکنون شناخته شده است به گونهای که دمای 20- درجه سانتیگراد، دما و شرایط آب و هوای اقیانوسی مانند اسکاتلند، بلغارستان، حتی جزایر فارو و پوشش برفی سنگین را تحمل کرده است. این مشخصات این پالم را به عنوان شمالیترین نخل در فضای باز در تمام دنیا تبدیل کرده است.

پالم آسیابینخل بادبزنی

1 دیدگاه

  • سلام
    با توجه به کاشت یک عدد از این نخل در فضای سبز ویلام در دماوند دنبال اطلاعاتی درباره اش بودم توضیحات شما کاملترین توضیحاتی بود که در اینترنت پیدا کردم
    سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *