فوتونیا

فوتونیا با نام انگلیسیPhotinia،Christmas berry و نام علمی: Photinia از خانواده گل سرخیان یا رزاسه (Rosaceae) میباشد و به نامهای فوتینیا، فوتونیا، درختچه سه رنگ و توت کریسمس نیز متدوال است.
یک درختچه همیشه سبز پهن برگ است که یک درختچه عالی برای پرچینها و صفحات حفظ حریم خصوصی است. همچنین میتوان آن را به شکل یک درخت نمونه کوچک درآورد. بازی رنگ برگها از ویژگیهای برجسته این گیاه است که هر برگ جدیدی که باز میشود، برای چندین هفته قرمز رنگ میباشد و رفته رفته این قرمزی به سبز روشن و سپس سبز تیره میگراید. با اصلاح مرتب انتهای شاخهها میتوانید گیاه را وارد سیکلی کنید که در طول سال برگهای جدید تولید کند.
این بوته همچنین دارای گلهای سفید و گاهی کرم رنگ است که تقریباً شاخ و برگ گیاهان را در اوج شکوفایی میپوشاند. اگر گلها شکوفا بمانند، جای خود را به میوههای کوچک میدهند که ممکن است در زمستان تا بهار بعدی باقی بماند.
خاک مناسب برای این گیاه، خاکی است که رطوبت ذاتی کافی به همراه یک زهکش مناسب را داشته و به لحاظ دارا بودن عناصر اصلی مواد غذایی کامل باشد. اگر از خاکهای سنگین برای این گیاه استفاده میکنید، بهتر است که قبل از کاشت با 50 درصد کمپوست اصلاح شوند. از خاکهای کاملاً مرطوب خودداری کنید، زیرا این امر منجر به پوسیدگی ریشه میشود.
آب گیاه را هفتهای یک بار در دورههای خشک آبیاری کنید و از مرطوب شدن برگها خودداری کنید. پس از تشکیل برگهای قرمز گیاه، تحمل خوبی برای دورههای کوتاه خشکسالی دارد و میبایست گردش هوا خوبی داشته باشد تا از بیماری قارچی جلوگیری کند.
فوتینیا نوک قرمز به طور معمول نیازی به کوددهی ندارد مگر اینکه خاک بسیار ضعیف باشد. در صورت نیاز به تغذیه (بر اساس آزمایش خاک)، از یک کود آلی آهسته رهش استفاده کنید.
هرس مداوم نوکهای شاخه باعث تولید مداوم برگهای قرمز رنگ میشود. گیاهان را در زمستان با حذف برخی از ساقهها تا سطح زمین نازک کنید تا گردش هوا بهتر شود و از بیماریهای قارچی جلوگیری شود. اگر این گیاه را به عنوان درخت انتخاب کردید، یک رهبر مرکزی انتخاب کنید و شاخه های دور را هرس کنید تا گیاه به تدریج به شکل درخت درآید.
تکثیر فوتونیا از طریق قلمههای چوبی انجام میشود. قرار دادن شاخههای بریده شده در خاک گلدان و مرطوب نگه داشتن خاک به رشد سریع ریشه کمک میکند.
قرار داشتن فوتونیا نوک قرمز در شرایط مرطوب یا رشد آن در آب و هوای مرطوب ممکن است منجر به بیماریهای قارچی شود. بیماریهای قارچی منجر به لکههای قرمز در سطح برگ گیاه میشود که اگر کنترل نشود، میتواند سلامت گیاه را کاملاً تحت تأثیر قرار داده و باعث ریزش بسیاری از برگهای آن شود و در شرایط حاد گاهی اوقات ممکن است گیاه را از بین ببرد. با خشک نگه داشتن برگها و از بین بردن شاخ و برگهای آسیب دیده میتوانید به بهبودی گیاهان آسیب دیده کمک کنید.

Christmas berryPhotiniaRosaceaeتوت کریسمسدرختچه سه رنگفوتونیاگل سرخیان یا رزاسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *